Vzácné diamanty

Přírodní diamanty se nejčastěji vyskytují v odstínech bílé až žluté (méně cennější) barvy. Jen výjimečně lze spatřit diamanty růžové, které když se na trhu objeví, je z toho vždy velká událost. Růžové diamanty se obvykle prodávají individuálně, na speciálních aukcích.
Připomeňme si poslední zprávy o nejdražších a nejslavnějších diamantech světa:

Růžové diamanty:

prsten z růžového zlata a platiny, s fialovo-růžovým diamantem

  • 2011-04-12: V aukční síni Christie’s v New Yorku bude dražen prsten z 18 karátového růžového zlata a platiny, s fialovo-růžovým diamantem typu IIa o hmotnosti 10,09 karátů a čistotě SI1 (certifikát Gemological Institute of America č. 2125820401 z 11. 11. 2010) – viz obrázek napravo. Odhadovaná prodejní cena: 12 až 15.000.000 dolarů. Podobné slavné růžové diamanty typu IIa byly např. 70,39 karátový diamant Empress Rose a 28,15 karátový diamant Agra. Růžový typ diamantu IIa byl nalezen v mnoha těžebních oblastech po celém světě. Nejdříve byly nalezeny v Indii (zejména v oblasti Golconda), a v nedávné době pak především v Brazílii a Africe.
  • 2010-11-18: V ženevské aukční síni Sotheby’s padly všechny dosavadní rekordy, co se ceny diamantů týče. Britský obchodník s diamanty Laurence Graff totiž vydražil neobvyklý růžový diamant za neuvěřitelných 46 milionů dolarů (tehdy cca 34 milionů eur), očekávaná prodejní cena drahokamu na aukci přitom byla v rozmezí 27 až 38 milionů dolarů (cca 19,38 až 27,27 milionu eur).
  • Růžový drahokam se na trhu neobjevil od doby, kdy si jej asi před 60 lety koupil slavný americký klenotník Harry Winston.

Modrošedý diamant Wittelsbach:

  • 2008: Za broušený byla zaplacena částka 24,3 milionu dolarů (tehdy cca 17,44 milionu eur).

Modrý diamant Hope:

    Hope DiamondHope Diamond a modelka Hilary-Rhoda

  • Dnes je modrý diamant Hope k vidění v budově Smithsonova institutu (Washington, USA), kam jej daroval americký klenotník Harry Winston. Ten diamant koupil od McLeanovy rodiny, a svým darem pomohl založit Národní kolekci drahokamů v Národním muzeu přírodní historie. Hope Diamond je usazen do úžasného náhrdelníku, tvořeného 340 baguettovými diamanty, na němž pracovalo osm nejlepších klenotníků své doby. Čest vyzkoušet si náhrdelník na svém těle dostala modelka Hilary Rhoda – viz obrázek napravo.
  • 1911: Diamant Hope získal Edward McLean.
  • 1908: Nejslavnější diamant světa modré barvy jménem Hope koupil za 400.000 dolarů turecký sultán.
  • Dalším kupcem modrého diamantu byl francouzský makléř Jacques Colot, po něm se stal jeho majitelem William Scott.
  • 1830: Modrý diamant získal bankéř Henry Hope, a od té doby nese tento drahokam jeho jméno – Hope Diamond, neboli „diamant naděje“.
  • 1792: Během francouzské revoluce došlo k odcizení diamantu Hope. Po letech se objevil v Amsterdamu, kde byl objednán přebrus u firmy Wilhelm Fals.
  • 1642: Modrý diamant vážící 45,52 karátu přivezl z Indie do Evropy Jean Baptiste Tavernier, který ho v roce 1668 s obrovským ziskem prodal francouzskému králi Ludvíku XIV. Král diamant nazval Modrý diamant koruny a po následujících 118 let byl uchováván ve francouzských korunovačních klenotech, často přesazován ze šperku na šperk.

Diamant De Beers Diamond:

  • 1888: Nedlouho po založení společnost De Beers Corporation přišel jejich první velký objev. Kámen vážící 428,5 karátu byl tmavě žluté barvy, ihned po vybroušení jej společnost De Beers představila na světové výstavě v Paříži v roce 1889. Fascinovaný dav se valil, aby zhlédnul 228,5 karátový skvost, v té době největší vybroušený diamant na světě. Přestože bylo od té doby nalezeno ještě mnoho překrásných diamantů, De Beers Diamond stále drží čtvrté místo ve velikosti vybroušených diamantů na světě.

Diamant De Beers Millennium Star:

  • Byl nalezen počátkem 80. let v dole De Beers v Kongu. Trvalo přes tři roky, než brusiči vytvarovali kámen pomocí laserů. Poté se zjevil světově unikátní, vnitřně i vnějškově nejtřpytivější 203 karátový diamant hruškového brusu. Diamant De Beers Millennium Star byl odhalen jako hlavní kus De Beers Millennium Diamond Collection. Kompletní kolekce zahrnuje stejně unikátní sytě modré diamanty vážící v součtu 118 karátů, jakož i 27 karátový diamant Heart of Eternity. Tato kolekce byla vystavena v roce 2000 v London´s Millenium Dome.

Diamant Centenary:

  • Byl objeven v červenci roku 1988 v dole Premier firmy De Beers. Ve své surové podobě vážil 599,10 ct. Mistr brusič Gabi Tolkowski na něm spolu s nepočetnou skupinou pomocníků pracoval téměř 3 roky, aby z něj nakonec vybrousil největší diamant na světě, který má nejmodernější brus, vysokou barvu a je bez inkluzí. Jeho váha po vybroušení činí 273,85 karátů a má 247 faset. V květnu roku 1991 byl uložen v Londýně do Toweru.

Největší dosud nalezený surový diamant Cullinan:

  • 1905: Byl nalezen v jihoafrických dolech Premier, v surovém stavu vážil 3.106 karátů. Rozměry krystalu byly cca 10 x 6 x 5 cm. Diamant byl nazván Cullinan na počest zakladatele dolu sira Thomase Cullinanana. Surový diamant zakoupila vláda státu Transvaal za cenu asi 1 milionu dolarů a darovala ho anglickému králi Edwardu VII. Král nechal kámen v Amsterdamu vybrousit, brusič rozdělil kámen na dva menší kameny Cullinan I a Cullinan II. Větší Cullinan I se přejmenoval na Velká hvězda Jižní Afriky a váží 530,20 karátů. Cullinam II váží 317,5 karátů. Oba kameny jsou součástí anglických korunovačních
    klenotů.

Diamant Koh-i-noor:

  • Není známo, kdy se poprvé objevil. Některé pověsti a legendy říkají, že před dvěma tisíci lety, další datují první zmínku rokem 1304. Na dvě století se ocitl v pokladu velkých mogulů. Pak jej získal do své moci perský šáh Nádir. Po jeho zavraždění se ke kamenu dostali Afghánci, poté sikhové a v polovině 19. století jej získali Britové. Stal se majetkem Východoindické společnosti, která jej darovala královně Viktorii. Královna nechala kámen podruhé přebrousit (velikost se zmenšila ze 186 karátů na současných 108,93 karátů), a nakonec jej odkázala manželce (případně manželovi) britského panovníka. Roku 1936 nechala královna Alžběta (manželka Jiřího VI.) vsadit Koh-i-noor do své koruny.

Diamant Taylor – Burton:

  • 1969: V roce 1969 byl tento 69,42 karátový kámen ve tvaru kapky prodán v aukci. Novým majitelem se stal newyorský Cartier, který jej okamžitě pojmenoval právě Cartier. Nicméně hned následující den jej koupil americký herec Richard Burton pro svou neméně slavnou ženu Elizabeth Taylorovou, a diamant byl přejmenován na Taylor-Burton. Svůj debut měl diamant Taylor – Burton na charitativním plese, který se v polovině listopadu konal v Monaku, kde jej Taylorová měla na krku jako přívěsek.
  • 1978: Americká herečka oznámila, že kámen nabízí k prodeji s tím, že část utržených peněz věnuje na výstavbu nemocnice v Botswaně. Jen za jeho prohlídku musel tehdy potencionální kupec zaplatit 2.500 dolarů. V červenci 1979 byl diamant nakonec prodán za 3 miliony dolarů. Poslední zpráva o diamantu Taylor – Burton pochází ze Saúdské Arábie.

Diamant Star of South Africa (Hvězda Jižní Afriky):

  • 1869: V Jižní Africe koupil Van Niekerk diamant o váze 83,5 karátu za 500 ovcí, 10 volů a jednoho koně, prodal ho za 11.200 liber. Diamant po vybroušení do briliantové slzy váží 47,69 karátů a jeho poslední dosažená cena při prodeji se vyšplhala na 225.000 liber. V současnosti místo uložení kamene není známo, ale čas od času se vyskytnou fotografie bezpečně dokazující, že je stále v oběhu.

Diamant Eureka:

  • 1866: V Jižní Africe jej darem získal farmář Schalk van Niekerk. Kámen váží více než 21 karátů, a je vystaven v muzeu v Kimberley (JAR).

Nejdražší diamanty prodané v České republice:

  • 2008: Kámen o hmotnosti 11,83 karátu byl společností Diamonds International Corporation prodán soukromému investorovi za 34 milionů korun.

Zdroje: Diamonds International Corporation, kniha DIAMANTY – Příručka hodnocení diamantů (vydává OPTEK).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..