Diamanty – 4C

Diamant je posuzován podle čtyř kritérií, podle kterých se určuje jeho skutečná hodnota. Jsou nazývány 4C: CUT – CLARITY – CARAT – COLOR.

Brus (Cut)

Brus není totéž jako broušení. Způsob broušení se často mylně zaměňuje s brusem samotným. Většina diamantů se brousí do 57 nebo 58 faset (plošek). Pokud brus vykáže optimální proporce, diamant září nejkrásnějším třpytem a nádherným ohněm. Mistři tohoto oboru dokáží diamant vybrousit tak, aby opět reflektoval maximum přijatého světla.

Jak může diamant ovlivnit světlo

Brus umožní diamantu co možná nejlepší využití světla.

  1. Je-li diamant broušen ve správných proporcích, je světlo reflektováno z jedné fasety na druhou a uniká přímo nebo lámaně v barvách spektra z horní části kamene zpět k našim očím.
  2. Je-li brus příliš plochý, uniká část světla směrem dolů do spodní části kamene.
  3. Je-li brus příliš plochý, uniká světlo bez reflexe směrem dolů.

brus diamantů

Čistota (Clarity)

Diamanty mají mnohem větší schopnost dosáhnout brilance než jiné drahokamy. Diamant bez viditelných uzavřenin se vyznačuje nejvyšší kvalitou, neboť vzniklé světlo se může neomezeně pohybovat, jelikož se mu do cesty nestaví žádné překážky. Dokonale čistý je ten diamant, na němž zkušené oko ani při desetinásobném zvětšení neobjeví uzavřeniny nebo zakalení. Malé uzavřeniny neovlivní ani krásu ani trvanlivost. Vaše volba by ale mohla být tím snazší, čím čistší je diamant.

čistota diamantů

Váha (Carat)

Větší je větší, ale nemusí být lepší. Hovoříme o velikosti diamantu měřeného v karátech. Jeden karát se dělí na sto bodů, diamant se 75 body váží 0,75 ct. Velikost je nejviditelnějším kritériem určujícím hodnotu diamantu. Ale dva diamanty stejné velikosti mohou mít velmi rozdílnou kvalitu. Kvalitně vysoce hodnotné diamanty se vyskytují ve všech velikostech.

váha diamantů v karátech

Barva (Color)

Diamant je také znám jako bezbarvý drahokam. Mimořádně bílá barva je však velmi řídká. Je to ideál krystalu, jenž láme bílé světlo jako hranol do všech třpytících se barev duhy. V přírodě se diamant nachází ve všech barvách. Stupnice barev se různí od zcela bezbarvé až ke světlé nebo tónované. Rozdíly mezi jednotlivými barevnými stupněmi jsou velmi jemné, jak dokládají četné stupně v rámci jedné kategorie.

barva diamantů

D
mimořádně bílá +
H
bílá
O-P
tónovaná – jemně žlutavá 2
E
mimořádně bílá
I-J
jemně tónovaná bílá
Q-R
tónovaná – jemně žlutavá 3
F
silně bílá +
K-L
tónovaná bílá
S-Z
tónovaná – žlutá 4
G
silně bílá
M-N
tónovaná – jemně žlutavá 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..